Have questions and need help?
support@ebooks2go.com

Jak Pečovat O Domácího Králíka

Overview

Publisher
Tektime
Released
January 13, 2023
ISBN
9788835445999
Format
ePub
Category
Animals

Book Details

Králíci jsou třetím nejoblíbenějším domácím mazlíčkem na západě a jejich obliba roste i ve zbytku světa. Cílem této knihy je poradit budoucím majitelům, jak si vybrat, koupit a starat se o domácího králíka. Říká se, a i já jsem zjistil, že je to pravda, králíci jsou přibližně stejně inteligentní jako průměrná kočka nebo pes. Žijí také přibližně stejně dlouho, ale jsou méně nároční a snadněji se krmí. Jsou vlastně ideální pro lidi, kteří nemohou moc chodit ven nebo nechtějí mít v lednici či dokonce v domě maso, protože jsou stoprocentní vegetariáni! Pokud toho o králících moc nevíte, mohli byste si s prominutím myslet, že je králík jako králík, ale ve skutečnosti existuje 370 tříd králíků (podle britských a amerických králičích organizací) a pocházejí ze 70 různých zemí. Existuje tedy velký výběr velikostí a barev. Nejen to, majitelé vám také řeknou, že každý králík má svou vlastní osobnost, podobně jako kočka nebo pes. Obecně však můžeme říci, že králíci jsou učenliví, klidní a přátelští a nemají rádi hrubé zacházení nebo hru. Králíci jsou také třetím nejoblíbenějším domácím mazlíčkem ve Velké Británii a čtvrtým v USA a třetím nejoblíbenějším u všech věkových skupin od dvanácti let výše. Jste tedy v dobré společnosti.

Author Description

Owen Jones, Amazon Best-Selling Author from Barry, Wales, has lived in several countries and travelled in many more. While studying Russian in the USSR in the `70`s, he hobnobbed with spies on a regular basis; in Suriname, he got caught up in the 1982 coup; and while a company director, he joined the crew of four as the galley slave to sail, from Barry to Gibraltar, a home-made concrete yacht, which was almost rammed by a Russian oil tanker and an American aircraft carrier.
"I am a Celt, and we are romantic", he said when asked about his writing style, "and I firmly believe in reincarnation, Karma and Fate, so, sayings like `Do unto another...`, and `What goes round comes around` are central to my life and reflected in my work. I write about what I see, or think I see, or dream... and, in the end it is all the same really". He speaks seven languages and is learning Thai, since he lives in Thailand with his Thai wife of seventeen years.
His first novel, Daddy`s Hobby is from the seven-part series `Behind The Smile: The Story of Lek, a Bar Girl in Pattaya`, but his largest collection is `The Megan Series`, twenty-three novelettes on the psychic development of a teenage girl, the subtitle of which, `A Spirit Guide, A Ghost Tiger and One Scary Mother!` sums them up nicely. He has written fifty novels and novelettes, including: Dead Centre; Andropov`s Cuckoo; Fate Twister; The Disallowed (a philosophical comedy); Tiger Lily of Bangkok; and A Night in Annwn (Annwn being the ancient Welsh word for Heaven). Many have been translated into foreign languages and narrated into audio books.
Owen Jones writes stories set in Wales, Spain and Thailand, where he now lives. He is a life-long Spiritualist, and this belief is interwoven, in a very realistic way, into many of his books and storylines. If you like a touch of the `supernatural`, try his books
He sums his life up thus: "Born in the Land of Song, Living in the Land of Smiles".

Read this book in our EasyReadz App for Mobile or Tablet devices

To read this book on Windows or Mac based desktops or laptops:

Recently viewed Books

Help make us better

We’re always looking for ways to improve. If you’ve got feedback or suggestions about how we can do better, we’d love to hear from you.

Note: If you’re looking to solve a problem with your URMS eReader, app, or purchase, visit our Help page, or submit a help request.

What is the purpose of your visit?
Did you accomplish your goal?
Yes No
Where can we improve?
Your comments*